Predtým ako sa rozhodnete, či implementovať okrem vnútropodnikového informačného systému, aj WMS (Warehouse Management System) je nutné sa pozrieť a rozanalyzovať skladové hospodárstvo t.j. pozrieť sa na chybovosť, reklamácie, nesprávne dodaný materiál, samozrejme inventúrne rozdiely, nielen na počet položiek a počet pohybov, ich pomer voči chybným operáciám sa stáva hlavným kritériom pre rozhodovanie, či ísť do WMS.
Ak sledujete šarže a exspirácie je priam nevyhnutnosťou nastoliť v sklade poriadok pomocou riadených procesov, čiže pomocou riadeného skladu.
Čo vás čaká pred implementáciou?
Samozrejmosťou je pokrytie Wifi signálom, sklad musí pracovať online.
Toto žiaľ nie je jediná podmienka, ktorú potrebuje systém WMS, ďalšou je určite vypracovanie mapy skladu. To je, aj keď sa to nezdá, tou najdôležitejšou úlohou. Mapa by mala odrážať logistickú cestu, ktorá by mala mať logiku, vedieť kde sa začína vychystávanie, v ktorom bode sa končí vychystávanie, akým spôsobom sa bude v sklade, skladník pohybovať, už pri návrhu tejto logistickej cesty je dôležité si uvedomiť skutočnosť – eliminácie zbytočných krokov a úkonov. Každé skladové miesto musí byť označené čiarový kódom, preto pokiaľ vám tlač čiarových kódov neviem zabezpečiť váš dodávateľ WMS, je dobré si zabezpečiť vlastnú tlačiareň čiarových kódov. Tieto čiarové kódy už musia byť zapísané v mape skladu. Každé skladové miesto má priradené sklad, regál, miesto a policu. Ak sú zásoby uložené na voľnej ploche, potom každá voľná plocha musí mať priradené skladové miesto.
Je nutné si rozmyslieť, či skladové zásoby chcete deliť na skladovacie a vychystávacie. Skladovacie vám vytvárajú zásoby, vychystávacie sú určené pre priame vychystávanie tovaru. Väčšinou pri vysokých a niekoľkoposchodových regáloch sa spodné, prízemné regály využívajú na skladovanie vychystávacích položiek a vrchné poschodia na skladovanie a tvorbu zásob.
Samozrejmosťou býva aj technické doplnenie skladu. Pre správne fungovanie riadeného skladu potrebujete mobilné terminály snímania čiarového kódu, ktoré sú online prepojené cez WIFI sieť k aplikačnému serveru. Terminál neukladá žiadne informácie, slúži len ako komunikačné prepojenie s aplikačným serverom. Potom je to už spomínaná tlačiareň čiarových kódov, pri jej výbere je nutné tiež zanalyzovať jej použitie, počet tlačených štítkov, ich veľkosť, umiestnenie tlačiarne. Pri výbere technického vybavenia skladu je naozaj najlepšie spoľahnúť sa na odborníkov, nie jedna firma sa už popálila práve na zle vybratom technickom vybavení skladu.
Základnými procesmi v skladoch je zaskladnenie, vyskladnenie a preskladnenie. Zaskladnenie a vyskladnenie sa uskutočňuje na základe príkazu pre príjem a výdaj tovaru, ktoré sú vytvárané na základe došlých objednávok od zákazníkov a vydaných objednávok dodávateľom. Ručné príkazy sa používajú napr. na preskladnenie zásob medzi skladovými pozíciami, na výdaj poškodených zásob zo skladu a iné.
Platí zásada, že na každý príjem alebo výdaj musí byť vytvorený príkaz na zaskladnenie alebo vyskladnenie, ktorý je spracovaný v mobilných termináloch.
Pri príjme tovaru – zaskladnení je príkaz na príjem vytvorený na základe nákupnej objednávky. Samozrejme aj zaskladňovanie na skladovacie pozície môže mať rôzne varianty, a to môže byť riadený, neriadený…návrh varianty tiež je dobré nechať na konzultanta, ktorý má skúsenosti z viacerých firiem a viem ušiť riešenie na mieru.
WMS ponúka tiež inventúru a to celkovú, alebo čiastkovú.
Čo získate vďaka WMS?
- Zníženie chybovosti
- Zníženie počtu reklamácií
- Presná skladová evidencia v reálnom čase
- Evidenciu iných záznam viazaných na tovar (šarže, exspirácie atď.)
- Optimalizáciu skladových zásob a priestorov
- Zvýšenie efektivity skladu a zároveň zníženie požiadavky na ľudskú silu
- Spätná dohľadateľnosť
- Zníženie mánk